Bebeklerde Kabızlık Sorunu

Bebeklerde kabızlık sorunu daha çok anne sütünden farklı gıdalar ile beslenen bebeklerde görülür. Bebek oldukça az tuvalet ihtiyacı duyar ve tuvalet yaparken zorlanır. Henüz kas gelişimi yeterli değildir ve bu nedenle dışkısını tamamıyla dışarı çıkartamaz. İçeride kalan kaka toksin oluşturabilir. Eğer kabızlık ilerlemiş ve uzun süredir geçmemiş ise bebeğin poposunda kızarıklıklar başlar ve kanlı dışkı görülür. Çocuk sürekli karın ağrısı şikayetinde bulunur. Huzursuzdur ve bazı çocuklar ellerini karnında tutarak ağlama krizine girer.

Bebeklerde Kabızlık Sorunu

Bebeklerde Kabızlık Sorunu

Eğer çocuk anne sütünden erken kesilmişse hemen anne sütüne dönmek gerekir. Anne sütü mucizevi içeriği sayesinde kabızı anında çözer. Bebek normal tuvalet dönemine döner. Karın ağrıları azalır ve çocuk yeniden keyiflenir. Doktorlar bu gibi kabız durumlarında ilaç yazmayı doğru bulmazlar. Ancak çok gerekiyorsa ilaç tedavisi de düşünülebilir. Çocuğun kabız durumu bir anda geçmeyebilir. En az bir hafta beklemek gerekir. Anne sütü veya ilaca karşın bebeğin kabızlığı 1 haftayı geçkin sürede bitmiyorsa daha derin tetkikler yapılması şarttır.

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>