Boğmaca Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Boğmaca hastalığı özellikle çocuklarda yaz mevsiminde sıklıkla görülür. Damlacık yoluyla bulaşan hastalık Bordetella pertüsis bakterisinden kaynaklanır. Hastalık aşırı bulaşıcıdır. Özellikle hastalığın başlangıç dönemi bir çok bulaşıcı hastalıktan güçlü bir yayılma izler. Özellikle bir yaşın altındaki aşı yapılmamış tüm çocuklar boğmaca hastalığının tehdidi altındadır. Bazı antibiyotiklerin bulaşmayı azalttığı bilinmektedir. 10 gün kadar kuluçka süresinden sonra hastalık hafif öksürük ile kendini gösterir. Bazı çocuklar 2 hafta boyunca öksürük nöbetleri yaşar. Çocukta öksürük öyle şiddetlidir ki bazen ciltte morarmalar oluşur. Çok küçük bebekler boğmaca hastalığında solunumun durması tehlikesi yaşarlar.

Boğmaca Hastalığı

Boğmaca Hastalığı

Hastalık 6 haftaya kadar uzayabilir. Öncelikle doktor tanısı ve sürekli kontrolü şarttır. Doktor bebeğin hastanede gözetim altında kalmasını isteyebilir. Antibiyotikler hastalığın tedavisinde önemlidir. Korunma sadece DTP adı verilen aşı ile olur. Boğmaca sırasında ortamın nemlendirilmesi önemlidir. Bazen doktorlar damardan beslenme önerirler. Eğer hastalığa uzun süre müdahale edilmesi kulak iltihabı ile başlayan ve hızlı ilerleyen bir süreç görülür. Ölüm riski oldukça azdır.

 
Etiketler:
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>