Çocuklarda Alerjik Hastalıklar

Çocuklarda görülen alerjiler çok çeşitlidir. Bazen bir çocuğa neyin alerji yaptığını bulmak da zordur. Bu yüzden çeşitli testlerin yapılması gerekir. Çocuklarda en çok görülen alerji türleri şöyle;

Çocuklarda Alerjik Hastalıklar

Çocuklarda Alerjik Hastalıklar

Astım: bir çeşit solunum yolu hastalığıdır.

Alerjik Rinit (AR): polen alerjisi olarak da bilinir ve çocuklarda en sık rastlanan alerji türüdür. Daha çok bahar mevsiminde ortaya çıkar.

Atopik Dermatit (bebeklik egzeması): daha çok inek sütü gibi çeşitli besin alerjilerinden kaynaklanan deri deki kaşıntı ve bozulmalardır. Deride kaşıntı, kızarıklık ve pul pul dökülmeler görülebilir.

Besin Alerjisi: bazı besinler çocuklarda alerjiye neden olur. Alerjiye neden olan besinler genellikle inek sütü, çerez, balık, yumurta ve çeşitli tahıllardır.

İlaç Alerjileri: çocuklarda çok sık görülen bir alerji türü değildir. Bağışıklık sistemi çok fazla gelişmemiş çocuklarda görülebilir.

Hayvan Alerjisi: çocuklarda en sık görülen alerji türlerinden biridir. Alerjiye en fazla neden olan hayvanların başında da kedi gelir.

Böcek Alerjisi: birçok yetişkinde ve çocukta sıklıkla görülen bir alerji türüdür. Özellikle sivrisinek alerjileri çok yaygındır.

Kurdeşen (Ürtiker): deride görünen bir çeşit alerjik hastalıktır. Deride kaşıntılı kabarcıklar oluşturur.

Anaflaksi: ciddi bir alerjik hastalıktır, ölüme bile neden olabilir. Penisilin gibi ilaçların kullanılması ve arı sokması gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Bu hastalıkların dışında bazı çocukların çok farklı madde ya da besinlere de alerjisi olabilir. Örneğin; boyalı gıdalar, asitli içecekler, toz, sigara dumanı ve parfüm gibi…

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>