Kızamık Hastalığı Nasıl Olur?

Kızamık hastalığının en sık görüldüğü dönem kış ve ilkbahar aylarıdır. Kızamık aşısı olmamış her insan kızamık hastalığına yakalanma riski taşır. Hastalığı üreten kızamık virüsüdür. Bulaşıcılık dönemi kısadır ancak bu kısa dönemde etkili olarak bulaşır. Kızamık hastalığının bulaşıcılığı vücuttaki dökülmelerden 2 gün önce başlayarak döküntüden bir hafta sonrasına kadar devam edebilir. Kızamık damlacıklar yoluyla bulaşıcılığını sağlar. 12 gün kuluçka dönemi vardır. Döküntüler başlamadan önce 1-2 gün yüksek ateş görülür. Bazı çocuklarda burun aşırı akar ve gözler sulanır. İshal görülmesi normaldir.

Kızamık Hastalığı Nasıl Olur?

Kızamık Hastalığı Nasıl Olur?

Kızamık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kızamığın belirtisi olarak koplik lekeleri adı verilen kabarcıklar ağzın içinde yanakların iç kısmında görülür. Küçük ve beyaz lekelerdir. Bu durumdan kısa süre sonra vücutta döküntüler başlar. Hastalık 1 hafta süresince döküntü ile sürer. Hastalıkta doktorun tanı koyması şarttır. Bazen kızamık ilerleyip tehlikeli komplikasyonlar doğurur. Bu nedenle doktor çocuğun hastanede yatmasını isteyebilir. Korunmak için her çocuğa kızamık aşısı yaptırılır. Aşı güçlü bir koruyucudur ancak yine de bulaştırıcının yanına yaklaşmamak gerekir.

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>