Su Çiçeği Hastalığı Nasıl Olur?

Su çiçeği hastaligi, olusumu, tedavisi ve asisi ile ilgili tum detaylar yazimizda sizlerle…

Su çiçeği daha çok kış sonu ve ilkbaharın ilk aylarında görülür. Ancak diğer mevsimlerde de etkinliği oldukça yüksektir. Su çiçeği bulaşıcılığı en yüksek hastalıklardan biridir. Bir virüs tarafından yayılan hastalık damlacıklar yoluyla bulaşır. Bulaşıcılık süresi hastalarda yüksektik. Bazen alttaki tüm lezyonlar kabuk bağlayana kadar bulaşıcılığını sürdürür.

Su Çiçeği Hastalığı Nasıl Olur?

Su Çiçeği Hastalığı Nasıl Olur?

Vücuda girdikten sonra en az 15 gün kuluçka dönemi geçirir. Mikrop ilk bulaştığında çocukta hafif ateş ve halsizlik görülür. Bazı çocuklarda kaşıntı ve iştahsızlık başlar. Bulaştığı günden 1 veya 2 gün sonra vücutta sivilceye benzeyen şişliklerle kendini gösterir. Şişlikler önce yüz ve saç derisinde başlar daha sonra tüm vücuda yayılır. İlk şişliklerin kabuk tutması 8 saatte olur. Döküntüler 5 ile 25 gün arası sürer.

Çocuk su çiçeği belirtileri gösterdiğinde kesinlikle doktora görünmelidir. Hastaya aspirin verilmesi tehlikelidir. Ateş düşürücüler doktor kontrolünde verilebilir. Çocuklara su çiçeğinden korunmaları için 12 aydan büyüklerse aşı yapılır. Bazen virüs pasif kalır ve ileride zona hastalığına dönüşür. Bu oldukça nadir görülen bir durumdur.

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>