Çatlatma İğnesi Ne Zaman Kimlere Yapılır?

Hcg hormonu hamilelik üzerinde büyük etkisi ve yararları olan bir hormondur. Bilim çevreleri uzun tartışmalar sonrası HCG hormonunun taklit edilebileceğini ortaya koymuşlar ve bunlar uzun yıllar hamileler üzerinde denendikten sonra piyasaya HCG hormonu taklit edici ilaçlar olarak çıkmıştır.

Günümüzde HCG hormonunu taklit eden ilaçlar ile hamilelere çatlatma iğnesi adı altında bir iğne yapılır ve yumurtaya müdahale edilir. HCG hormonu taklidi kullanılarak oluşturulan ilaç olgunlaşan yumurtayı çatlatma iğnesi olarak bilinen bu iğne ile çatlatır.

Çatlatma İğnesi

Çatlatma İğnesi

Çatlatma iğnesi nasıl yapılır sorusuna ise bir çok kaynak farklı cevaplar verse de bugün uygulanan en geçerli yöntemler kalçadan tozu sulandırarak uygulanan pregnyl ampul ve karından sulandırılarak cilt altına enjekte edilen Ovitrelle iğneleridir. Tüp bebekte çatlatma iğnesi ve Aşılama tedavilerinde çatlatma iğnesi ise hamilenin progesteron  salgılayıp hamileliğini sürdürmesi amacı ile yapılır.

Çatlatma iğnesinin henüz ciddi bir yan etkisi görülmemiştir. Çoğu yan etki basittir ve hamileliliğin belirtileri ile aynı tarzdadır. Bu iğne doktorlar tarafından sadece ihtiyaç durumunda kullanılması tavsiye edilen bir tedavi çeşididir.

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>