Gebelikte Baş Ağrısı Nedenleri

Gebelikte baş ağrısı hamile kadınları canından bezdirecek kadar aşırı olabilir. Gebelikte baş ağrısının bir çok nedeni olabilir. En önemli neden uyku düzeninin bozulması ve uykusuzluktur. Uyku bozukluğu hamile kadınların herşeyden önce sinir sistemlerini etkiler. Hamileler her geçen gün daha sinirli ve stresli olmaya başlarlar. Bazen ağlama krizlerine tutulurlar. Çoğu anne adayında hamilelik öncesi baş ağrısı ve migren sorunu yoktur. Bu sorun hamileliğin belirli bir döneminden sonra ortaya çıkar.

Gebelikte Baş Ağrısı Nedenleri

Gebelikte Baş Ağrısı Nedenleri

Hamilelikte baş ağrısının temel sebebi fizyolojiktir. Gebelik süresince beyne giden damarlar çok hızlı küçülürler ve aniden büyürler. Bu da kan akışında dengesizlik ve baş ağrısı demektir. Hamilelikte baş ağrısı çoğunlukla geçicidir. Kontrollü olarak içilen baş ağrısı ilaçları migreni azaltacaktır. Ancak baş ağrısı kronik hale geldiyse, görme bozukluğu ve karın ağrısı da buna eklendiyse bu tehlikeli bir durum olabilir. Gebelik zehirlenmesi denen bu durum acil olarak doktora görünülmesini gerektiren ciddi bir sorundur. Doktorunuza yaşadığınız sorunlarla ilgili detaylı bilgi vermeniz çok önemlidir.

 

2 Yorum

  1. Meltem diyor:

    Migrenim yok ama başım çok feci ağrıyor, doktora göründüm ama herhangi bir sorun yok dedi, hamilelikten dolayı ilaç da alamıyorum ? ne yapmamı tavsiye edersiniz ?

  2. beher diyor:

    açık havaya çık

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>