Gebelikte Kilo Alımı ve Kilo Kontrolü

Doktorlar kısa bir zaman öncesine kadar anne adaylarının kilo almaması için çaba içine girerler ve hamilelik kilolarını belirli bir sınırda tutmaya çalışırlardı. Anne adaylarının kilo alışı sıkı şekilde takip edilir ve kalori diyetleri verilirdi. Gebeliğin tüm süresi boyunca en çok 7-8 kilo almanın kolay bir doğumun anahtarı olduğuna ve doğum sonrası kiloların çok daha kolay verileceğine inanılırdı. Artık bu görüş doktorlar tarafından benimsenmiyor. Bunun yerine bebeğin gelişim süreci ve anne adayının normal seviyede tansiyonu olması önemli. Bu kontrollere son zamanlarda bir de idrarda albümin kaçağı olmaması eklenmiş durumda.

Gebelikte Kilo Alımı ve Kilo Kontrolü

Gebelikte Kilo Alımı ve Kilo Kontrolü

Yapılan son incelemelerde bazı annelerin doğum sırasında hiç kilo almadığı da görüldü. Ancak 30 kilodan fazla alanlar da mevcut. Bu tip durumların sadece küçük bir hamile sınıfını ilgilendirdiği ve genel hamilelere yayılamayacağına karar verildi. Şu an bir hamile için ortalama kilo alma oranı 12.5 kilo olarak belirlenmiş durumda. Kilo sorunları da hamilelik sonrası diyet programları ile eski haline döndürülebiliyor.

 

2 Yorum

  1. Hamileliğimin başında 53 kiloydum, 7. ayımın bitmesine 4 gün var ve şu an 87 kiloyum :( çok aşırı kilo aldım, nasıl vericem bu kiloları ?

    • bazi anne adaylarinda kilo artis fazla sekilde seyredebiliyor, ilk olarak yediklerinize biraz daha dikkat etmelisiniz. Kilo konusunu kendi doktorunuz ile gorusun hamileliginizin seyirini ve yapilacaklari en iyi doktorunuzdan ogrenebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>