Gebelikte Son Ay Kontrolleri Ne Sıklıkta Olmalı?

Hamileliğin son ayında doktorunuz sizi her hafta kontrole çağıracaktır. Bu kontroller diğerlerinden biraz farklıdır. 36. haftadan itibaren bebek dış dünyaya uyum sağlamaya başladığından bazı kontroller kesilir. Bebeğin akciğerlerinde surfaktan adı verilen bir madde oluşur. Bu bebeğin son gelişiminde çok önemli bir maddedir. Bebek anne karnındaki koruma kalkanından biraz ayrıldığı için son kontroller çok önemlidir. Bebeğe zarar verecek dış davranışlardan uzak durmak gerekir. Her olasılığa karşı kontroller sıklaştırılır.

Gebelikte Son Ay Kontrolleri Ne Sıklıkta Olmalı?

Gebelikte Son Ay Kontrolleri Ne Sıklıkta Olmalı?

Bazen bebeğe oksijen ve yemek taşıyan plasenta hamileliğin son aylarında görevini kaybeder. Çoğunlukla bu bozulma annenin 2.500 gramlık bir bebeğin basit gereksinimlerini karşılayamayacak hale gelmesinin sebebidir. Bebeğin bu durumda kilo alımı oldukça yavaşlar. Durum eğer kontrol edilmezse gittikçe kötüleşir. Bebeğe giden oksijen düşer. Bu sorun hamileliğin son aylarında en sık yaşanan ve en ciddi sorundur. Bu sorunun çözümü kontrollerde yapılan non stress test denen bebek kalbini dinleme testidir. Bebeğin tamamıyla sağlıklı olup olmadığı bu yöntemle ölçülür.

 

3 Yorum

 1. Gülten diyor:

  Gebeliğimin 7. ayındayım ve doktorum her 2 haftada bir gelip kontrole girmemi söyledi, bakalım heycanla bekliyoruz, kontrolleri aksatmıyoruz

 2. Tugce sukran diyor:

  Merhaba ben 34+5 haftalik gebeyim ve her an erken dogum olabilir korkuyorum olursa eger bebegim iyi olur mu acaba

  • admin diyor:

   merhaba tugce, erken dogum riskinin oldugu sureci atlatmissiniz, bu sebeple bu endisleri tasimayin bebeginiz saglikla dunyaya gelecektir, artik tip cok ilerledi ve erken dogum olsa bile bebeklerin yasama sansi gercekten cok yuksek oranlarda.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>