Hafta Hafta Gebelik Dönemi Belirtileri

Gebelikte 1. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Gebelik, hafta hafta gelişme gösterir. Son adet döneminden 14 gün sonra döllenen yumurta ile başlar. 40 hafta sürecek olan bu serüven içinde anne vücudunda da çeşitli değişiklikler olacaktır. Gebeliğin ilk belirtisi adet kesilmesidir. Gebelik boyunca görülebilecek belirtiler öncelikle mide bulantısı ve kusma olarak ortaya çıkar. Daha sonrasında göğüslerde şişlik ve ağrı hissi, mide hassasiyeti ve sık idrara çıkma olarak devam eder.

Gebeliğin ilk haftasından itibaren sağlıklı beslenme, varsa kötü alışkanlıkları terk etme ve gebelikte nasıl davranılması gerektiğini öğrenme gibi hayat düzenlemelerinin yapılmaya başlanması son derece faydalı olur.

Gebelikte 2. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Gebeliğin 2. haftasında çatlayan yumurtalar rahime bırakılır. Eğer birden fazla yumurta atılırsa ikiz bebek ya da üçüz gibi çoğul gebelikler gerçekleşir. Yumurtanın tutunabilmesi ve burada gelişecek olan canlının yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için rahim kendisini hazırlamak zorundadır. Gebeliğin 2. haftasında rahim zarı (endometrium) kalınlaşmaya başlar. Bu şekilde embriyo rahime tutunabilir.

Büyüyen embriyo, rahimdeki kan miktarının artmasına neden olur. Anne adayı bu artışı ve daha birçok gebelik belirtilerini hissedebilir. Her gebelikte ya da her haftada aynı belirtiler yaşanmayabilir.

Gebelikte 3. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Gebelikten habersiz bu hafta adet beklentisi olabilir, adet gerçekleşmezse bu belirti ilk gebelik belirtisi olacaktır. Bazı nadir durumlarda gebelikle birlikte adet görmede gerçekleşebilir. Üstüne görme olarak da tabir edilen bu durumun nedeni, hücrelerin gelişmesiyle yırtılan damarlardan gelen kan, adet dönemi kadar fazla olmaz. Gebeliğin 3. haftasında artık bulantı, kusma, halsizlik hatta aşerme gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Annenin vücudunda her zamankinden farklı değişikliklerde görülebilir. Göğüslerde hassasiyet ya da acıma, renk koyulaşmaları gibi belirtiler de gebeliğin 3. haftasında karşılaşılabilecek değişikliklerdir. Bunun yanında yemek alışkanlıklarının da değiştiğini görebilirsiniz. Sık ve az yemek, yemek seçmek, mide hassasiyeti, mide kazınması ve sürekli açlık ya da iştahsızlık gibi belirtiler olabilir.

Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik

Gebelikte 4. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
4. hafta, gebelikten emin olabileceğiniz bir dönem olabilir. Bu hafta da yapılan çeşitli gebelik testleri pozitif olarak çıkacaktır. Gebeliğin 4. haftasında hücreler ve bölünmeler oluşmaya başlar. Anne karnında ki bebeğin ilk hücresi oluştu ve bölünmeye başladı. Hızla büyümeye devam eden zigot, fallop tüplerinden rahme doğru ilerler ve yolculuğunu tamamlayarak yerleşir. Ayrıca bebeğin bundan sonra içinde yaşayacağı ve onu tehlikelerden koruyacak olan amniyon sıvısı da artmaya başladı.

Anne adayı bu hafta kendisini aşırı halsiz ve yorgun hissedebilir. Kaçınılmaz gebelik ağrılarıyla da bu dönemde tanışabilirsiniz. Bel, sırt ve kasık ağrıları gibi şikayetlerin ortaya çıkması son derece normal. Bu dönem de dinlenmeye ve alkol ya da sigara gibi zararlı maddelerden uzak durmaya özen gösterilmeli.

Gebelikte 5. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Gebeliğin 5. haftasında yapılabilecek olan ultrason muaynelerinde bebeğinizle ilk kez tanışabilirsiniz, hatta kalp atışlarını bile duyabilirsiniz. Bu hafta bebek ciddi gelişmeler gösterecektir. Kalp, beyin, sinirler, omurilik, kemikler ve kaslar gelişmeye başladı. Doğal olarak annedeki değişiklikler de artış gösterir. İlk gebelik belirtilerinde artış ve özellikle de yeni yemek alışkanlıkları edinme gibi farklılıklar yaşanır.

Gebelikte yaşanan her şikayet vücutsal değişmeler olmayabilir. Psikolojik açıdan da etkilenen gebe kadınlar depresif davranışlar ya da yersiz duygulanmalar yaşar. Gelecek hafta hormonların etkisi ile duygu geçişleri daha fazla yaşanacaktır.

Gebelikte 6. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bu hafta gebelik şikayetlerin de belirgin artışlar olabilir. Daha fazla mide bulantısı, iştahsızlık, bitkinlik hissi ve değişen hormonların etkisi ile de psikolojik karmaşalar artık iyice hamileliği hissettirmeye başladı. Kokulara karşı hassas olabilir ve daha önce hiç sevmediğiniz besinleri canınız çekebilir. Sürekli uyuma isteği ya da uyuşukluk hissedebilirsiniz. Gebeliğin 6. haftasında vücuttaki değişimlerde daha belirgin olmaya başlar. Göğüslerde büyüme ve uçlarda koyu renk ya da ağrılar ortaya çıkar.

Eğer iştahın kesilmesi gibi bir sorun yaşıyorsanız endişelenmeyin çünkü, bebek annenin depolarından mutlaka beslenmesine devam edecektir. İştahın artmasıyla sık sık yemek yemek istiyorsanız da kilo biriktirmemek adına daha dikkatli davranmalısınız.

Gebelikte 7. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Neredeyse bir fasulye kadar büyüdü. Kol, bacak ve ayaklar belirginleşmeye başladı. 11-13 mm boyutlara ulaşan ve 1 gr ağırlığındaki bebek, kas ve kemik gelişimine hızla devam eder. İşitme organı ve dengeyi sağlayan omuriliğin önemli bir yol kat ettiği görülebilir. Retina gelişmeye başladığı için göz yuvaları daha belirgindir. Beyin ve omurilikle birlikte troid bezleri de gelişimine devam eder. Lenf dokusu oluşur, kalp ise iki kısımlıdır ve kan hücreleri ile dolmaya başlar. Kan dolaşımını gerçekleştiren kalp dakikada 150 kez atar. Kan dolaşımı karaciğerde de görevine devam eder. Akciğerlerde gelişmiştir. Mide, bağırsaklar, pankreas ve safra kesesi de diğer gelişen organlardır.

Bu hafta anne adayında da çeşitli değişiklikler görülür. Kilo artışı ve tansiyon gibi sorunlarla karşılaşılabilir. 1 ya da 2 kilo almak normaldir ancak bazen de kilo kaybı da yaşanabilir.

Gebelikte 8. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Rahim, günden güne daha fazla büyüyor ve ağırlaşıyor. Rahimle birlikte büyüyen embriyoda 15 mm büyüklüğünde ve 2 gr ağırlığındadır. Bu hafta önemli gelişmeler gerçekleşir. Yemek borusu ile nefes borusu birbirinden ayrılarak akciğerler görevini yapmaya başlar. Çene ve dirsekler gibi kıvrımlar belirginleşir. Sinir sistemi, böbrekler ve omurilik gelişir. Artık iyice şekillenen embriyonun göz kapakları bile görülebilir.

Gebeliğin 8. haftasında anne, karın ve kasıklarında ağrılar hatta kramplar anne, karın ve kasıklarında ağrılar hatta kramplar aşamaya başlar. Göğüslerde ve beslenme de her zamankinden farklı hassasiyetler yaşanır. Artan hormonlar nedeni ile ciltte çil, leke, sivilce, yağlanma ve soyulma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Gebelikte 9. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Böbrek ve bağırsaklar geliştiği için bebek bu hafta ilk idrarını yapar. Cinsel organ belirginleşir. Embriyo, bebek görünümü almaya devam eder. Göz kapakları, gözler, kulaklar, duyu organları, burun delikleri ve parmakları belli olur. 3 gr ağırlığındaki embriyo 16-18 mm boyutlarına ulaşır. Kan dolaşımı da hızlanan kalp artık iki yönlü kan pompalar.

Anne adaylarının bu hafta karşılaşabileceği sorunlar çeşitli sindirim problemleri olabilir. Hazımsızlık, gaz ve mide yanması olarak hissedilen şikayetler için bazı beslenme kurallarına dikkat edilmeli. Doğal sebze ve meyveler tüketilmeli. Özellikle kalsiyum yönünden zengin beslenmek ya da dışarıdan kalsiyum takviyesi almak gerekir.

Gebelikte 10. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bütün organları ve uzuvları gelişti. 3,1-4,2 cm olan fetus, 5 gr ağırlığında. Bütün kıvrımlar, dudaklar, tırnaklar, dişler hatta dudaklar bile belli olmaya başladı. Hareket kabiliyeti artan kaslar artık daha güçlü. Kollar ve parmaklar daha uzun ve kıvrımlı. Kasları güçlendiği için bebek hareketleri hissedilir biçimde artıyor. Gebeliğin 10. haftasında bebekte genetik hastalıklar olup olmadığına dair çeşitli testler yapılabilir.

Kan dolaşımı ve miktarı arttığı için anne de varisler ortaya çıkabilir. Bazen çok ağrılı olabilen varisler gebelik dönemiyle ilgili olduğu için doğumdan sonra kaybolur. Ortalama %20 kadında varisler kalıcı olabilir. bu yüzden çok yoğun çalışmamak, fazla ayakta durmamak gerekiyor. 10. haftanın en güzel yanlarından biri ise bulantı ve kusma şikayerlerinin azalmasıdır.

Hafta Hafta Hamilelik

Hafta Hafta Hamilelik

Gebelikte 11. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Gebeliğin 11. haftası önemli risklerin atlatıldığı e bebeğin bütün organlarının geliştiği bir dönemdir. Bebek artık beslenmesini ve sindirimini yapabilmektedir. Bebeğin idrar üretimi de arttığı için amnio sıvısı da artacaktır. 7 gr ağırlığa ulaşan bebek 4-5-6 cm boyutlarında olabilir. Ultrasonda net bir biçimde görülebilen bebeğin saçları bile uzamıştır.

Bu hafta bebek için Down Sendromu testi yapılır. Annenin çok bilinçli olması gereken 11. hafta da gerekli testleri yaptırması ve beslenmesine çok dikkat etmesi gerekiyor. Katkısız ve sindirimi zor olmayan yiyeceklerle beslenilmeli. Özellikle haftada 2 kez mutlaka balık tüketilmelidir.

Gebelikte 12. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bebek bu hafta 9-14 gr ve 6-7 cm büyüklüğünde. Diş yerleri, damağı, ses telleri ile gelişen bebek, ağzını açıp kapayabilir hatta bu sırada amnio sıvısından içmiş olur. Kıl kökleri oluşur. Pankreas gelişimini tamamlar ve insülin salgılaya başlar. Karaciğerlerde safra salgılamaya başlamıştır. Bu hafta bebeğin cinsel organı iyice belirginleştiği için cinsiyet öğrenilebilir. Bazen duruş pozisyonları yüzünden bebeğin cinsiyetini daha sonraki haftalarda öğrenebilirsiniz.

Rahmin giderek ağırlaşması nedeniyle anne karnında ki basınç da artar ancak yukarıya doğru uzanır. Bu yüzden mesane üzerindeki basınç ve yük de azalmış olur. Sık sık tuvalete gitme alışkanlıkları bu hafta sona erecektir. Beslenmeye özen gösterilmesi gereken bu hafta da kabızlık ve hemoroit gibi sorunlara da dikkat edilmeli.

Gebelikte 13. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bütün sistemleri ve organlarıyla gelişmiş olan bebek, bu hafta da sonra her gün biraz daha büyümeye başlayacak. Bu hafta 16-20 gr ve 7-8 cm. Elleri ve parmakları tamamen oluşmuştur, ultrason görüntülerinde bebeğin parmağını emdiğini bile görebilirsiniz. Kasları üçlü ve hareketli. Hissedilebilir bir hareketlenme olmasa da amnio sıvısının içinde hareketler yapabilir.

Kasık ağrılarının ve cilt sorunlarının görülebileceği gebeliğin 13. haftasında şikayetler biraz daha artmaya başlayacaktır. Kasık ağrıları son derece normal ve kaçınılmazdır çünkü; rahim büyürken çevresindeki zarları da gerer. Bu haftanın haberleri o kadar da kötü değil, halsizlik, bulantı, kusma ve aşırı hassasiyetler azalır.

Gebelikte 14. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Başını dik tutabilir, derin nefesler alabilir ve yutkunabilir. 13-20 gr ağırlığında ve 6-7 cm boyunda. Bebeğin vücudu kırmızı görünümünden kurtularak renksiz ve ince tüyler ile kaplıdır. Bu hafta bebek soluma kabiliyetini kazandığı için annenin kirli havadan uzak durması gerekiyor. Özellikle sigara içilen ortamlardan uzak durulmalı. Eğer anne tiryaki olmayan bir sigara içicisi ise sigarayı bırakmalı, eğer tiryaki ise doktoruna danışarak günde 5 sigaradan fazlasını tüketmemelidir.

Bu hafta anne bel ve sırt ağrıları ile karşılaşacaktır. Tansiyon problemi ve kabızlık ise rahatsız edici boyutta olabilir. Özellikle tansiyon düzenli ölçülmeli ve takip edilmelidir. Tansiyonun yüksek ya da düşük olmasına göre beslenme düzenlenir. Hormonların etkisi 14. hafta da cinsel dürtüler yaşatacaktır. Gebeliğin bu döneminde cinsel ilişkinin devam ettirilebilmesi konusunda her hangi bir sakınca yoktur.

Gebelikte 15. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
İnce derisinde kirpiklerin ve saç tellerinin kalınlaştığı gözlenebilir. Kemikler ve kaslar günlenmeye devam eder. Anne artık bebeğin hareketlerini iyice hissetmeye başlar. Kulaklardaki kıkırdak kemikleri olgunlaşmıştır. Amniyonik sıvıdan içen bebek hıçkırabilir. 9-10 cm boyutlara ulaşan bebek 50 gr ağırlığa ulaşmıştır.

Rahmin ağırlığı arttıkça bel ve sırttaki ağrılarda artar. Dolayısıyla anne her yatış pozisyonunda rahat edemeyerek yatış alışkanlıklarını değiştirebilir. Gebelik maskesi (Chloasma) adı verilen cilt sorunları da anneleri yersiz olarak endişelendirecektir ancak bu cilt sorunları gebelikle birlikte kaybolur. Göğüslerden sıvı gelebilir. Maalesef diş etinde ve dişlerde de çeşitli etkiler ortaya çıkar.

Gebelikte 16. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bebek, 80-100 gr ağırlığa ve 10-11 cm boyutlara ulaştı. Sinir iletimi güçlenen bebek, ortamın ışığı değiştiğinde bile fark eder hale gelir hatta gözlerini kırpabilir. Dolaşım ve sindirim sistemi artık tam çalışıyor, bağırsaklarda fetal adı verilen dışkı birikmeye başlıyor. Bu dışkı, bağırsak sıvıları ile dökülen hücrelerin ve omniyon sıvısının karışımından meydana gelir.

Mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetlerin görülebileceği gebeliğin 16. haftasında bu sorunlar kaçınılmazdır. Beslenmeye dikkat etmek ve yüksek yastıklar kullanmak mide yanması şikayetlerini azaltabilir. Bu hafta gebelik belli olmaya başlar ve bebeğin hareketleri de artık hissedilebilir biçimdedir.

Gebelikte 17. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bu hafta hem bebeğin hem de annenin cildi yağlanmaya başlar, deri altındaki yağ tabakası kalınlaşmaktadır. Aynı şekilde yine bebek ve anne de kilo artışı gözlenir. 100-110 gr ağırlığındaki bebek 11-12 cm boyutlara ulaştı. Dolaşım, sindirim ve solunum sistemi hızla çalışan bebek, bir günde 25-30 lt kan pompalıyor. Kemikler ve kaslar daha da güçlenerek anne karnında daha hareketli ve hızlı büyüyor.

Annenin cildinde yağlanmadan dolayı sivilce ve akneler çıkabilir. Kalça ve bacaklar başta olmak üzere kilo artmaya başlar. Göğüsler irileşir. Vücuttaki kan basıncı yüzünden burun kanamaları başlayabilir. Hızlı çalışan metabolizma tansiyonun yükselmesine ve durup dururken terlemeye neden olur.

Gebelikte 18. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bebek artık 130-140 gr ağırlığında ve 13-14 cm uzunluğunda. Anne karnındaki bebek uyuyup uyanmaya başlar. Yatış yönlerini değiştirebilir. Neredeyse bebek büyüklüğüne ulaşan plasenta artık bundan daha fazla büyümeyecektir. Bebeğin ise büyümesine devam edebilmesi için kalsiyuma ihtiyacı var. Eğer bebek anin beslenmesinden yeteri kadar kalsiyum alamazsa annenin depolarını kullanacaktır.

Ortalama 5 kg alan anne, bol ve rahat giysiler giymeye başlar. Uykusuz geceler yaşayabilirsiniz. Daha rahat uyuyabilmek için destekleyici yastıklar kullanılabilir. Vajinal akıntılar, düşük tansiyon, gaz gibi şikayetler olacaktır. Bu sorunlar abartılı olduğu takdir de mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Gebelikte 19. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
180-200 gr ağırlığındaki bebek 13-15 cm büyüklüğünde. Kas ve sinir sistemi uyarılara yanıt verebilecek kadar gelişti. Saçlar uzuyor ve süt dişleri de gelişmeye başlıyor. Eller ve kollar hareketli. Vernix Caseosa adı verilen bir madde ile kaplı olan bebeğin dış yüzeyi, bu madde sayesinde korunur.

Bu hafta anne kendisinde birçok değişiklik fark eder. Göğüs uçları koyu renge döner ve gittikçe büyür. Göbek büyürken göbek çukuru da düzleşebilir. Vücudun bazı yerlerinde lekelenmeler ve çatlaklar oluşabilir. Özellikle karında yoğunlaşan cilt çatlaklarını engellemek için doktor tarafından önerilen kremler kullanılmalı.

Gebelikte 20. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bebek, gebeliğin 20. haftasında büyük gelişmeler gösterir. Görme, koklama, tatma ve işitme gibi duyu organları gelişmeye başlar. Işığa ve sese karşı tepkiler vermeye başlar. Yüksek seslerden rahatsız olur ve odadan odaya geçildiğinde bile değişen ışığı anlar. En çok yüz ve boyun bölgesini kaplayan laguna (ince tüyler) tüm vücudu kaplar. Kalp atışları hızlıdır ve bazen anne tarafından bile duyulabilir.

Bu hafta ile birlikte hamilelik yarılandı. Bu dönemden sonraki bir risk düşük değil erken doğum olacaktır. Hormonlar ve metabolizma nedeniyle troit bezleri çok çalışır bu yüzden annede aşırı terleme gözlenebilir. Uterus yukarı doğru baskı uygular dolayısıyla sırt ve bel ağrıları yaşanabilir. Düz ayakkabılar giymenin zamanı geldi.

hafta hafta bebek gelişimi

hafta hafta bebek gelişimi

Gebelikte 21. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bebek, annenin aldığı besinleri seçebilir. Dışarıdan gelen müzik gibi seslere ilgi duyar. Bebekleriyle konuşan anneler bilmeliler ki bebekleri onları duyuyor. Ağız içinde dil oluşmuştur. Cinsel organda gelişimini tamamlamıştır. Bebeğin kalp kasları güçlüdür ve kan pompalama konusunda çok hızlıdır. Alyuvarların sayısında artış olur. Kalp, dakikada 120-160 kez atar. Bu hafta bebek, 300-320 gr ağırlığında ve 18 cm büyüklüğündedir. Annenin demir takviyesi alması çok önemli, aksi taktir de bebekte kansızlık çıkabilir.

Gebelikte kaçınılmaz olan ve çok sık rastlanan bir sorun olan çatlaklar kaşıntılara neden olarak çoğalabilir ya da büyüyebilir. Vücutta öde oluşur. Bu hafta tartıda 6 kiloya kadar artış görebilirsiniz. Bel ve sırt ağrıları da artış gösterirken tansiyon sorunu da çok rahatsız edici boyutlarda olmayacaktır. Bu hafta bol su içmek ve zorlayıcı olmayan yürüyüşlerin yapılması çok faydalı.

Gebelikte 22. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Ultrason görüntülerine bakıldığında bebeğin kafası gövdesinden daha büyük olur ancak gelecek haftalar içerisinde kafa ve vücut orantılı olmaya başlar. Kollarını ve bacaklarını rahatça oynatabilir, bacaklarını tutabilir ve parmağını emebilir. İç ve dış olarak cinsel organlar gelişir hatta erkek bebeklerde testesteron salgılanmaya başlar. Kız bebeklerde ise yumurtalıklar oluşur. Kırmızı kan hücreleri üretilir. bebek artık 350 gr ve 19 cm boyutundadır.

Anne, kendisinde ve bebekte oluşabilecek kansızlık riskine karşı demir takviyesine devam etmelidir. Varisler ağırlaşabilir. Mide yanması, bel ve sırt ağrıları dayanılmaz hale gelmese de rahatsız edici olur. Anne dik durmakta zorlanabilir. Bu dönemde ortopedik ayakkabıların giyilmesi oldukça faydalı olur. Aynı zamanda ağır kaldırılmamalı ve bol bol dinlenilmeli.

Gebelikte 23. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Gözler ve dudaklarıyla insan görünümünü alan bebek, hayata gülümsemeye başladı. Anne karnında tekmeler atabilir hatta bu hareketlilik anne için bazen can yakıcı bile olabilir. Pankreas insülin salgılanır ve karaciğer şeker depolanır. 455 gr ağırlığındaki bebek 20 cm büyüklüğündedir. Dış dünya ile çok ilgilenmeye başlar ve sesleri ayırt edebilir.

Bu hafta aşerme olarak tabir edilen bazı yiyeceklere istek duyulabilir. Kilo kontrolü elde tutularak enenin beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. Şu ana kadar 6 kilo alınmış olması çok normaldir. Bacaklarda kramp, belde ve sırtta ağrılar ortaya çıkar. Baskıdan dolayı idrar kaçırma gibi istenmeyen durumlarda görülebilir. Annenin kalsiyum ve magnezyum takviyesi alması gerekiyor.

Gebelikte 24. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Gebeliğin 24. haftasında bebek artık bilinç kazanmaya başlayacaktır. Hoşuna gitmeyen besinlere ve seslere karşı tepki gösterir. Akciğerlere ait damarlar oluşur. 540 gr ve 21 cm boyuta ulaşan bebek eğer bu hafta içerisinde doğarsa küvez ortamına alınır. Bu hafta biraz riskli bir dönem olarak kabul edilir. Ayrıca bu hafta da şeker tarama testleri unutulmamalı.

Kilo artışı ile birlikte annenin vücudunda ödemler oluşmaya başlar. Bu yüzden susuz kalınması büyük bir risk oluşturabileceğinden bol su içilmesi gerekiyor. bunun dışında diş etlerinde kanamalar hatta çekilmeler olabilir. Eğer bu sorun ileri derece ise mutlaka doktora başvurulmalı aksi takdirde diş kayıpları yaşanabilir.

Gebelikte 25. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Ter bezleri, yağ dokuları, süt dişleri oluştu ve bebeğin vücudu artık orantılı. 700 gr ağırlığında ve 22 cm. Organlar ve sistemler iyice gelişti. Akciğerlerde ki damar oluşumları hala devam ediyor. Kalp atışı hızlı ve rahatça duyulabiliyor. Her gün biraz daha fazla hareket kabiliyeti kazanan bebeğin tekmelemeleri bile dışarıdan gözlenir halde.

Bu hafta, ağrılar biraz daha fazlalaşacaktır. Bunun nedeni büyüyen rahmin giderek daha fazla baskı yapması. Bel ve sırt bölgesinde yoğunlaşan ağrılar dayanılmaz olduğunda doktorun tavsiye ettiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Varis problemleri ve vajinal akıntılarda bu hafta devam eden sorunlar. Hormonların neden olduğu bu sorunlar son derece normaldir.

Gebelikte 26. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Göz tabakaları, retina ve göz rengi oluştu, yine de bebeğin gerçek göz rengini görmek için 3-4 ay beklemek gerekiyor. Bu hafta bebeğin akciğerleri önemli gelişmeler gösterir. Akciğerler sülfaktan adı verilen bir madde üretmeye başladı. Doğumdan sonra bebeğin nefes alabilmesini sağlayan sülfaktan aynı zamanda da akciğerlerin içinde bulunan hava keseciklerinin birbirine yapışmasına engel olur. 910 gr ağırlığa ulaşan bebek 23 cm büyüklüğündedir.

Gebeliğin 26. haftasında 7-10 kilo alınmıştır. Görünüş olarak daha fazla kilo almış gibi hissedebilirsiniz. Genelde bunun nedeni ödemdir. Vücut suyu tutarak vücutta şişliklere neden olur. Gebelik sonrasında sona erecek olan bu durum anneyi su içmekten asla vazgeçirmemelidir. Klasik ağrı ve sancılar biraz daha farklılaşarak doğum sancısına benzeyebilir.

Gebelikte 27. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Gebeliğin 27. haftasına gelindiğinde en önemli gebelik riskleri atlatılmış olur. Erken bir doğum söz konusu olduğunda bebeğin yaşama şansı %85dir. Bilinç sürekli güçlenerek beyin gelişir. Algıları güçlüdür, geceyi, gündüzü ve sesleri tanımlayabilir. Kaslar da güçlüdür ve sürekli hareket eder. Ortalama kilosu 1 kg dır ve 24 cm büyüklüğündedir.

Gittikçe büyüyen rahim annenin diyaframını sıkıştırarak nefes alma güçlüğü yaşamasına sebep olur. Bu bebek için değil anne için zorlayıcıdır. Geceleri uyuyamamaktan şikayet edilebilir. Bu dönemde kolesterol ile ilgili sorunlar ortaya çıkacaktır bu yüzden her zamanki gibi sağlıklı beslenilmesi gerekiyor.

Gebelikte 28. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bebek çok gelişti ancak daha fazla gelişmek için kalsiyuma ihtiyaç duyar. Yeteri kadar kalsiyum alınmadığında bebek annenin depolarından beslenir. Anne ve bebek kilo almaya özellikle de bebek yağlanmaya başlar. Kalınlaşmaya başlayan yağ dokusu bebeğin vücut ısınının dengelenmesini sağlar. Yaklaşık 1100gr ağırlığında ve 25 cm uzunluğundadır. Bu hafta erken doğum olursa bebeğin yaşama şansı %90 dır.

Göğüslerden ilk süt salgısı (kolostrum) gelebilir. Rahim, kaburgalara dayanacak kadar büyüdü. Bel ve sırt ağrıları, varisler, şişliklerin ve tansiyon çok sık görüldüğü bu haftada yapılması gerekenler; yürüyüş, masaj ve doktorun verdiği ağrı kesiciler olabilir. En önemlisi de aşırı kilo almamaya dikkat etmek. Bu hafta unutulmaması gerekenlerden birisi de glukoz testi.

Gebelikte 29. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bebeğin bağışıklık sistemi giderek güçleniyor. Doğumdan sonra anne sütünde bulunan antikorlarla kendisini korumaya devam edecek. Gittikçe kalınlaşan yağ dokusu ve artan yağ depoları ile bebek kilo alır ve vücut ısısını dengeler. Kaslar ve kemikler güçlendi. Hormon üretimi başladı. Duyu organları gelişti. Doğum haline yaklaşan bebek bu hafta 1250 gr ağırlığında ve 37 cm büyüklüğünde.

Bel ve sırttaki giderek artan ağrılar annenin rahat uyuyamamasına neden olacaktır. Bu yüzden yorucu işlerden uzak durulmalı. Sık sık idrara çıkma gibi sorunlarda ise bol su içilmeye devam edilmesi gerekiyor. Halsizlik, tansiyon ve ödem problemleri artarak devam eder. Kramplar ve ağrılarında aynı şekilde arttığı görülebilir. Bu hafta mutlaka kalsiyum ve magnezyum desteği alınmalı.

Gebelikte 30. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bebeğin dış yüzeyini kaplayan ince tüyler yok olmaya başladı. Gözler gelişmiş, kirpikler ve saçlar uzamıştır. Yüz mimiklerini kullanabilir. Anne karnında hissedilir hareketlenmeler yapar. Bebek artık 1360 gr olmuştur ve boyu da yaklaşık 38 cm dir. Alyuvar üretimine devam eden kemik ilikleri güçleniyor. Erkek bebeklerde testisler torbaya inmeye hazırlanıyor.

Gebeliğin zorlaşmaya başladığı bu hafta da sırt ve bel ağrıları, kasıklarda ve bacaklarda kasılma, mide yanması gibi şikayetler artış gösterir. Geceleri uyumak zorlaşır. Sol tarafa yatma alışkanlığı edinmeli ya da bacakları kalp hizasında sırt üstü yatış pozisyonunu deneyebilirsiniz.

Gebelikte 31. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bebek, dış dünyaya ilgi duymaya başladı. Çevresindeki sesler dikkatini çekiyor ve ışıktan ya da güneşten hoşlanıyor. Kemikleri güçlendi fakat hala kalsiyuma ihtiyacı var. Yaklaşık 40cm uzunluğa ulaştı kilosu ise 1600 gr. Bu yüzden bebek artık hareket etmekte zorlanıyor. Anne karnında yaptığı en ufak hareketler bile annenin canını yakabilir.

Rahmin büyüklüğü artık çok zorlayıcı boyutlara ulaştı. Sindirim, solunum ve dolaşım sistemi bu durumdan oldukça etkileniyor. Nefes alma güçlükleri ve göğüste sıkışma hissi bazen anneyi endişelendirebilir. Rahimde ve kasıklarda oluşan ağrılar doğum sancısına benzemeye başlamıştır. Şiddetli ve sık tekrarlanan sancılar gerçek bir doğumun habercisi olabilir.

Gebelikte 32. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Deri altındaki yağ dokusu kalınlaştıkça bebeğin ten renginde kırmızıdan pembeye dönerek açılıyor. Bebek neredeyse 1800 gr olmuştur e 42 cm büyüklüğündedir. Bu yüzden anne karnına sığabilmek için boynu bükülür ve bacaklarını çapraz tutar. Bu hafta bebek büyümeyi bir kenara bırakıp nefes alıp vermelerle doğum egzersizleri yapacaktır.

Bu haftadan itibaren anneler doktor kontrollerini kesinlikle aksatmamalı. Şu ana kadar 9-12 kg almış olabilirsiniz. Artan kilo ile birlikte maalesef ödem de oluşacaktır. Tüm bunların yanında bir de kabızlık sorunu zorlu bir hafta geçirilmesine neden olabilir. En iyi çözüm sağlıklı ve lifli beslenmek. Kabızlığın aşırı rahatsız edici boyutlara ulaştığında mutlaka doktorunuzla konuşun.

Gebelikte 33. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Annesinin karnında bir uyuyup bir uyanan bebek, rüya bile görebilir. Derin uykular uyur ve düzenli olarak beslenir. Ortalama 2 kg ağırlığındadır ve 43 cm büyüklüğündedir. Göz kapaklarını oynatır, bulanık ta olsa görür, sesleri işitir hatta tepki verebilir. Bebek artık yavaş yavaş doğuma hazırlanmaya başladı. Bu haftadan sonra amniyon sıvısı artmayacak fakat bebek hızla kilo almaya devam edecek.

Bebeğin kilo alması doğal olarak annenin sıkıntılarının da katlanması anlamına geliyor. Bel ve sırt ağrıları, baş ağrısı, tansiyon, uykusuzluk ve ödem gibi şikayetlerin hepsi artarak devam ediyor. Vücutta salgılanan relaxin hormonu doğum için kasları gevşetmeye başladı. Bu yüzden her gün yapılan yürüyüşler kısa sürmeye başlayabilir.

Gebelikte 34. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Gebeliğin 34. haftasında bebek, 2275 gr ve 44 cm oldu. Doğum yaklaşıyor ve vücut doğuma hızla hazırlanıyor. Bebeğin kafasındaki kemikler oluştu fakat sertleşmedi. Bunun nedeni ise bebeğin rahimden zarar görmeden ve rahatça çıkabilmesidir. Hafta içerisinde bebeğin gelişimi ve bağışıklık sisteminin güç kazanması devam edecek.

Doğum yaklaştıkça bebekte doğum şeklini almaya başlayacaktır. Bebeğin başı aşağı doğru iner ve anne kasıklarında bu baskıyı hisseder. Bu yüzden sıkça idrara çıkmak kaçınılmazdır. Göğüsler artık süt üretmeye başladı. Çeşitli kasılmalar yaşanır çünkü bunlar doğum provaları olacaktır. Bu hafta uyumak ciddi anlamda zorlaşabilir.

Gebelikte 35. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bebek git gide güzelleşmeye başladı. Derinin buruşuk görünümü ve rengi düzeliyor. Kilo aldı ve boyu da uzadı. Bebek bu hafta yaklaşık 2,5 kilo ve 45 cm boyunda. Kaslarının çok güçlenmiş olmasına rağmen kısıtlı yer sorunundan dolayı fazla hareket edemez. Hareket etmek yerine dış dünya ile iletişim kurmaya çalışır. Dinler ve izler. Annesinin ve babasının sesini ayırt edebilir.

Ödem ile birlikte kaşınma sorunu da çıkabilir. Yer yer kırmızı lekelere neden olan kaşınma bir işkenceye dönmeden önlem alınmalı. Doktor tarafından önerilen kremler kullanılabilir. Kaşınma genellikle doğumdan sonra geçer ancak geçmiyorsa mutlaka doktorunuza sormalısınız. Muhtemelen neden, hamilelik boyunca vitamin ve mineral yüklemesi olabilir.

Gebelikte 36. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Vücudu ve tüm yaşam sistemleri ile gelişmiş olan bebek bu hafta 2750 gr ve 46 cm boyunda. Gözlerini ve yüz mimiklerini oynatabiliyor. Bebeğin başı sivrileşmeye ve doğum kanalına doğru ilerlemeye başladı bile. Bu yüzden hareket özgürlüğü neredeyse hiç yok. Bebek artık rahimde çok yer kaplıyor ve hareket edemiyor.

Bu hafta anne için sıkıntılarla geçen bir dönem olacak. Sık idrara çıkma, nefes darlığı, uykusuzluk ve benzeri sorunlar kaçınılmazdır. Doğum iyice yaklaştığı için vücudun yaptığı doğum egzersizleri de artıyor. Pelviste değişiklikler olmaya başlar. Bu değişiklikler az da olsa doğumun sezaryen mi yoksa normal mi olacağı konusunda fikir verebilir.

Gebelikte 37. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bebek çok büyüdü, 47 cm boyunda ve neredeyse 3 kg. Yine de bebekte ki yağ tabakası kalınlaşmaya ve her gün 25-30 gr almaya devam ediyor. Diş etleri bile artık olgunlaşmış durumda. Beyin ve sinir sistemi ise kendisini geliştirmeye devam ediyor. Bebeğin kafası doğum kanalında, ayakları ise annenin göğüs kafesinin altında. Bu yüzden bebeğin yapabileceği en küçük hareket bile annenin canını yakabilir.

Doğuma kadar her hafta mutlaka doktora gidin ve sürekli kontrol altında bulunun. Bu hafta anne ve bebekte yine kilo artışları gözlenir. İştahsızlık ve hazımsızlık çektiğiniz günler geri de kaldı. Abartıya kaçmadan sağlıklı bir biçimde beslenmeye devam edebilirsiniz. Bu hafta nefes sorunları da sona erecektir. Akciğerlerde ki baskının sona ermesi nedeniyle anne daha ve derin nefesler almaya başlar. Haftanın güzel haberlerinin yanında maalesef sık idrara çıkma şikayeti devam ediyor. Bol su içmeyi unutmayın.

Gebelikte 38. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bebeğin hareketleri bu haftadan sonra azalacaktır çünkü amniyon sıvısı azalıyor. Doğuma çok az kaldığı halde bebek kilo almaya devam ediyor hatta cilt altında bulunan yağ dokusu da kalınlaşmaya devam ediyor. Erkek bebekler kız bebeklere oranla daha fazla yağlanır. Bebeğin boyu 47 cm ağırlığı ise yaklaşık 3100 gr olabilir. Şekli normal bir bebek gibidir. Kafa çevresiyle karın çevresi neredeyse birbirine eşittir. Bebeğin cildini koruyan lanulo denilen tüylerin çoğu ve vernix caseosa denilen kremsi yapının tamamı kaybolmuştur. Her iki madde de bebek tarafından yutularak ve bağırsaklarında tutularak kaybolur. Bebeğin bağırsaklarında biriken mekonyum (dışkı) doğumdan sonra siyah renkte dışarı çıkacaktır.

Gebeliğin 38. haftasıyla birlikte her an doğum gerçekleşebilir. Önünüzde ki 2 hafta suretiyle sürekli yalancı sancılar çekebilirsiniz. Bunları doğum gerçek doğum sancısından ayırt eden belirti, sancının düzenli aralıklarla geliyor olmasıdır. Eğer, 10 dakikada bir 3 kez sancı giriyorsa ve her sancı 50 saniye sürüyorsa bu bir gerçek doğum sancısı olabilir. Bu durumda hemen doktora başvurmalısınız. %75 oranında doğum, 38 ve 42. haftalar arasında gerçekleşiyor. Bu haftadan itibaren sancı sıklıklarını saymanız gerekiyor. Rahim ağzı şekillenerek doğum için hazırlanıyor. Bu dönemde rahim ağzında halk arasında nişan adı verilen sümüksü bir tıkaç bulunur. Bu tıkaç vajinadan enfeksiyonların geçişini engellemek içindir. Mukus şeklinde ki bu tıkaç genellikle doğumdan bir kaç hafta önce ya da birkaç saat önce atılır. Genelde sümüksü tıkacın atılmasından 2 saat sonra doğum gerçekleşir.

Gebelikte 39. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Bu hafta ve sonrasın da bebekteki kilo artışı yavaşlar. Anne karnında çok fazla hareket edemediği için sürekli uyumaya başlar ve doğacağı günü bekler. Kilosu 3250 gr, boyu ise 48 cm olmuştur. Bağırsaklarında dışkı oluşturabilmek için sürekli amniyon sıvısı içer. Bağışıklık sistemi çok güçlüdür. Doğduktan sonra da anne sütü ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye devam edecektir.

Sezaryen olacak anneler için artık herhangi bir gün seçilebilir. Bacaklara ve bele binen yük ağırlaştı. Bu yüzden annenin hareketleri çok kısıtlanmıştır, en iyisi doğuma kadar bol bol dinlenmek. Kasılmalarla kendisini gösteren doğum provaları ve sık idrara çıkma isteği bu haftayı bir kabusa çevirebilir. Kasılmalar sırasında su ya da kan gelirse mutlaka acil olarak doktora başvurun.

Gebelikte 40. Hafta Bebek ve Anne Gelişimi
Gebeliğin 40. haftası demek, doğum zamanının geldiği anlamına geliyor. Bu hafta ya da bu haftayı takip eden 10-14 gün içinde her an doğum gerçekleşebilir. Zaman dolduğu halde doğum sancısı gerçekleşmemişse suni olarak sancı verilir ya da sezaryen yapılır. Artık bebeğin çıkması gerekiyor çünkü 3400 gr ağırlığında ve 50 cm boyunda.

Doğum belirtileri dikkatlice takip edilmelidir. Şiddetli bir biçimde ve belli aralıklarla gelip giden sancılar, nişanın atılması (kanlı ve sümüksü tıkaç) ve rahimden suyun boşanması doğumun gerçekleşeceğinin belirtileridir. Doktorunuz bebeğin dünyaya gelmesine yardımcı olur. Bebek, annesinin karnından çıktığında akciğerlerindeki suyu hava ile değiştirmek için ağlar. Bu şekilde akciğer gelişimi de tamamlanmış olacaktır.

Not: Yukarida yeralan hafta hafta gebelik donemi bebek ve anne gelisimi yazimizi kaynak belirtmek sartiyla kullanabilirsiniz.

 

7 Yorum

 1. 5. Hafta çok önemli diye biliyorum, doktorum 5. haftaya çok dikkat etmem gerektiğini söylemişti, hem anne hem bebek gelişimi için oldukça önemli bir zaman süreciymiş

 2. Müstesna diyor:

  Gebeliğimin 3. haftasındayım ve çok fazla ev işi yapmak zorunda kalıyorum, bu durum çocuklarımın gelişimi için herhangi bir sorun oluşturur mu ?

  • merhaba mestesna, 3. hafta gebelik onemli bir hafta en az gebeliginizin 12. haftasina kadar cok yorucu islerden kacinmakta ve bolca dinlenmekte fayda olacaktir.

 3. 37. Haftadayım ve artık çok zorlanıyorum yürürken iş yaparken yemek yaparken, tüm gün uyumak istiyorum, çok aşırı bir yorgunluk var üzerimde, tüm gün yataktayım, bebek açısından zararı var mı bu durumun

  • merhaba zeynep, hamilelik doneminde en cok gorulen seylerden birisi uyku ve halsizliktir. hamilelik suresince zaten agir ev islerinden kacinmakta fayda var uyumanin hic bir zarari yok ancak hamilelik suresince egzersiz-sporlara dikkat etmende fayda var sonucta bir can daha tasiman dolayisiyla kilo aliminda artik olacaktir bunu dengede tutabilmek adina egzersizlere onem vermelisin.

 4. iikiz gebeliktedemi 40 hafta suruyor ben 37. haftami doldurdum bel agrilarim yok ama arada felaket kasilma oluo ole duzenli fln degil ustelik doktor randevumda bidaki ayin 4unde ve ilk gebeligim oldugu icin hicbisi bilmiyorum okuyorum ama ya benim sancim olmassa , ikiz gebelikte ne zaman gun gecer…

  • merhaba elif, artik dogum yaklasmis 40 hafta ideal dogum suresi 39. hafta yada 41. haftada bile dogum gerceklesebiliyor, kasilmalar gayet normal, kendini yormadan bolca dinlenmeye bak ;)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>