Hamilelik İlk Hafta Belirtileri Neler?

Gebeliğin ortalama süreci 40 haftadır ve bu 9 ay 10 günlük bir sürece karşılık gelir.  Tıbbi olarak gebeliğin başlangıcı son adet döneminizin ilk gününe göre belirlenir. Bir kadının ortalama 28 günde bir adet gördüğü düşünülürse yumurtlama zamanı adet döneminin başlamasından 14 gün sonraya gelir. Eğer hamile kalmak için hazırlık yaptıysanız bu dönemde içki ve sigaradan kesinlikle uzak durmanız gerekir. Bu dönemde çoğu ilacın kullanımı da tehlikeli ve yasaktır. Eğer ilk haftadan düzenli bir beslenme ve yaşantı tutturabilirseniz bebeğiniz de bu yaşantıya alışacaktır.

Hamilelik İlk Hafta Belirtileri Neler

Bu dönemde anne karnında bir şişme veya anneye durumu belli edecek bir belirti olmaz. Hamilelik belirtileri ilk hafta değil 3. haftadan itibaren anneye kendini hissettirir.

Henüz hamile bile sayılmadığınız için heyecanlanmanıza ve panik yapmanıza da gerek yoktur. İlk haftadan gelen mide bulantısı, baş dönmesi gibi çoğu şikayet psikolojiktir.

Doktora gitmek yerine bir süre mümkünse evinizde dinlenebilirsiniz. Eğer hamile olduğunuzu annelik içgüdüsü ile hissediyorsanız kendinizi psikolojik olarak hamileliğe hazırlama başlayabilirsiniz.

Hesaplama aracimizi kullanmak isterseniz >> Kaç Haftalık Hamileyim

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>