Hamilelikte İshal Problemi ve Tedavisi

İshal dışkı yapısının sulanması ile oluşan bir durumdur. Çoğunlukla aniden başlar ve hastayı normalden 3 kat daha fazla tuvalete gitmeye zorlar. Kusma ve ishal Akut gastroenterit adı verilen aynı hastalığın belirtileridir. Bir çok bakteri ve parazit bu ishallere neden olabilir. Hamilelerde ishal olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni hamilelerde sindirim sisteminin çok daha hassas ve güçsüz olmasıdır. Eğer ishal çok sulu ise Giardia parazitinden olması muhtemeldir. Kolera bakterisi ise tamamen su halinde ishal nedenidir. Tifo ve benzeri hastalıkların nedeni olan Salmonella bakterileri ise yüksek ateşe neden olurlar ve ishal oldukça güçlüdür.

Hamilelikte İshal Problemi ve Tedavisi

Hamilelikte İshal Problemi ve Tedavisi

Hamilelerde daha çok ince bağırsaktan kaynaklanan çoğu normal ishallere rastlanır. Kalın bağırsaktan gelen ishal ise dışkının iltihaplı ve sümüksü bir görünümde olduğu ishallerdir. Bazen kanlı olabilirler. Shigella bakterisi buna neden olmuş olabilir. Bazı virüsler ise üst solunum yolu hastalıkları virüsleri ile başlarlar. Hamilelelerde ishal oldukça tehlikeli ve kısa sürede doktor başvurulması gereken bir durumdur. İshalin tedavisi çoğunlukla ilaçla yapılır.

 

1 Yorum

  1. Ceren diyor:

    Gebeliğinde sık sık ishal olan bir arkadaşım var, doktora göründü ilaç kullandı ama sık sık ishal oluyor, bu durum bebeğe zarar verir mi ?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>