İkizlerin Genetik Yapıları Nasıl Olur?

İkiz bebeklerin genetik yapıları her zaman aynı değildir. Birbirlerine çok benzeyecekleri gibi birbirlerinden çok farklı da olabilirler.

Çift Yumurta İkizleri

Çift yumurta ikizleri, ayrı sperm hücreleri ve ayrı yumurta hücrelerinin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Her sperm hücresi farklı kromozomlara sahiptir. Bu yüzden çift yumurta ikizleri aynı cinsiyet ya da farklı cinsiyet ve kişiliklere sahip olabilirler. Ayrı ayrı döllenen hücrelerle döllenen yumurtadan doğan ikiz kardeşlerin genetik özellikleri birbirlerinden farklı olur. Saç ve göz rengi, kan grupları hatta genetik yapıları birbirlerinden farklıdır.

İkizlerin Genetik Yapıları Nasıl Olur?

İkizlerin Genetik Yapıları Nasıl Olur?

Çift yumurta ikizlerinin genetik farklılığına verilebilecek bir örnekler:

Beyaz ırktan olan bir anne ile siyah ırktan olan bir babanın ikiz bebeklerin ten rengi de tıpkı anne ve babası gibi farklı olabilir. Ya da babaları farklı ikiz bebeklerde olabilir. Bu vakalar literatürde yer almaktadır.

Tek Yumurta İkizleri

Tek yumurta ikizleri, bir sperm hücresi ve bir yumurta hücresinin birleşerek oluşturduğu tek yumurta hücresinin ikiye bölünmesiyle oluşur. Bu ikizlerin genetik yapıları %99,9 aynı olur. Cinsiyetleri ve kan grupları aynıdır. Çoğunlukla genetik özellikleri aynı olan ikizler rahim içerisinde ki gelişimleriyle çevresel etkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu yüzden ikiz bebekler ilk doğduklarında her zaman birbirlerine benzemezler ve ilerleyen zamanlarda da birbirlerinden farklı kişiliklere ve özelliklere de sahip olabilirler.

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>