Kadın Hastalıklarında Miyom

Miyom kadın hastalıkları arasında oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Kısaca rahim içerisinde büyüyen yumrulardır şeklinde tanımlanabilir. Genellikle herhangi bir soruna yol açmazlar ama zaman zaman ağrı ve sancı şeklinde ortaya çıkabilirler. Miyom, kas formlarındaki hücrelerle aynı olarak oluşur. Bunlar zamanlar bir toplu iğne başı kadar olabileceği gibi bazen büyüyerek bir balon kadarda olabilirler.

Tıp biliminde miyomların neden ortaya çıktığına veya niçin oluştuklarına dair kesin bir bilgi yoktur. Ancak birçok araştırma sonucu östrojen hormonu sonucu ortaya çıkabileceklerini doğrulamakta. Menopoz dönemine doğru vücudun östrojen hormonu salgılaması da azalır. Doğal olarak buna bağlı miyomlarda da küçülme ortaya çıkacaktır. Ancak şu yanılgıya da düşmemek gerekir. Yani östrojen hormonu ne kadar fazla ise miyomların sayısı da ona göre artacak diye bir kaide yoktur. Buna hamilelik döneminde artan östrojen hormonu ve sabit kalabilecek miyom sayısı örnek verilebilir.

Miyomlar Nasıl Tedavi Edilir?

Kadın Hastalıklarında Miyom

Kadın Hastalıklarında Miyom

Miyomlardan dolayı herhangi bir problem yaşamıyorsanız eğer onlarla ilgili bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Ancak miyomlarınız aralıklarla ağrılara neden oluyorsa aynı şekilde adet ağrılarınızda artmalara yol açtıysa mutlaka tedavi olmalısınız. Bu konuda da en etkili tedavi yöntemi ilaçtır. Doktor hastalığınızın ve yaşınızın durumuna göre ağrılarınızı dindirmeyi sağlayan ilacı yazacaktır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*