Adete Birkaç Gün Kala Hamile Kalınır mı?

Tıbben hamile kalma şansı yani yumurtlama dönemi için en uygun zamanın adetten 14 öncesi olduğu bilinir. Çoğunlukla yumurtlama dönemi adet döneminin ortalarıdır ancak bazı kadınlarda biden fazla yumurtlama dönemi olabilir. Bu yüzden adete birkaç gün kala düşük bir ihtimal olsa bile gebe kalma şansı vardır. Literatürde benzer gebelikler yazılıdır fakat yine de çok nadir bir durumdur.

Adete Birkaç Gün Kala Hamile Kalınır mı?

Adete Birkaç Gün Kala Hamile Kalınır mı?

Düzenli adet gören ve adet döneminde miktar ya da zamanlama gibi sorunlar yaşamıyorsanız adete günler kala hamile kalma şansınız neredeyse sıfırdır. Normal ve sağlıklı kadınlarda adette an az 6 gün varken yumurtlama dönemi biter ve hamile kalma riski yoktur. Genellikle adete 6 gün varken yumurtlama dönemi bitmiş olur. Kısacası adete birkaç gün varken gebe kalınmaz.

Yinede doğum kontrol yöntemi olarak bu hesaplamalara güvenmeniz önerilmez. Sürekli değişen dünya ile birlikte vücut dengesi de maalesef değişmektedir. Kötü beslenme alışkanlıkları, hazır yiyecekler, kadınlarda hormon seviyesini yükselten besinler vb. gibi birçok etken adet döngüsünün ve yumurtlama dönemlerinin sekteye uğramasına, çoğalmasına ya da azalmasına neden olabilir. Ayrıca yine düşük bir ihtimal olarak birden fazla yumurtlama dönemine sahip biri olabilirsiniz. Bunu bilmek için bir doktora başvurabilir ve gerekli testleri yaptırabilirsiniz.

 

6 Yorum

 1. özge diyor:

  şimdi gerçekten adete son 1 gün kala gebe kalınmaz öyle mi

 2. pelin diyor:

  merhaba benimde bir sorum olacak.5ay dogum kontrol hapı kullandım adetim düzene girdi fakat bir aydır kullanmıyorum ve aylardır ayın 1ınde regl olurdum 31inde ilişkiye korunmasız girdim ama 2gün gecti hala hastalanmadım.hamile olma riskim varmı.

 3. ÖZLEM SAYGI diyor:

  ADETİME 1 GÜN KALA KAN TESTİ SONUÇ 0.08 REFERANS 0-5 ÇIKTI. BU DEĞERLERİN YÜKSELMESİ MÜMKÜNMÜDÜR? SANIRIM BİRAZ ACELECİ DAVRANDIM VE REGLİ GÜNÜMDEN ÖNCE YAPTIM. ŞUN İÇİN GEBELİK GÖSTERGESİ İÇİN SADECE GÖĞÜSLERİMDE ŞİŞKİNLİK VE AĞRI VAR. KAÇ GÜN DAHA BEKLEMELİYİM????

  • admin diyor:

   merhaba ozlem, adet gormeme sonrasi 5-6 gun bekledikten sonra tets yapmak daha dogru olacaktir, gebelik icin en kesin ve net sonucu ise kan testi verecektir.

 4. 2 yıldır dogum kontrol hapı kullandım. adet duzensızlıgı yuzunden kulanıyordum. 2 aylıkta evliyim. 1 aydirda ılacı bıraktım. sızce ne kadar zamanda hamıle kalırım?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>