Doğum Sonrası Bel ve Sırt Ağrısı

Doğum sonrası bel ağrısı annelerin en çok yaşadığı sıkıntılardan biridir. Eğer doğumdan önce bel yeterince güçlü değilse tüm ağırlığı taşıyan bu bölge doğum sonrası ciddi kasılmalar ve ağrı ile karşılaşır. Bel ağrısını dindirmenin yolu öncelikle doğum öncesi bel ve bele bağlı diğer kasları çalıştırmaktır. Annelerin doğum sonrası bel ve sırt ağrısı çekmesinin bir diğer nedeni ise çocukları yanlış taşımalarıdır. Çocuğun ağırlığını sadece kollara ve bele veren bir taşıma şekli kısa sürede ağrıları ortaya çıkaracaktır.

Doğum Sonrası Bel ve Sırt Ağrısı

Doğum Sonrası Bel ve Sırt Ağrısı

Gebeliğin kısıtlı hareket sahası nedeniyle zayıflayan kasları yeniden güçlendirmek doğum sonrası çok önemlidir. Doktorlar hem alınan fazla kiloları verebilmek hem de kasları yeniden hareketlendirmek adına yeni annelere jimnastik önerirler. Bunun yanında gebelik sonrası kilo almamak ve beslenmeyi engellemek de önemlidir. Yeni anneler için günlük doğru yapılmış 10 dakikalık jimnastik veya egzersiz yeterli olacaktır. Kilo kontrolü oldukça önemlidir ve kilo fazlası bel ağrısını arttırır. Yeni anne en geç 6 hafta içinde doğum öncesi kilosuna ulaşmalıdır.

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>