Gebelikte Şeker Diyeti

Şeker diyeti hamilelikte şeker sorunu yaşayanların uyması gereken bir kurallar bütünü Anne adaylarının alacağı ve harcayacağı günlük enerji miktarını dengelemek için yapılan diyet hem anne adayları hem de bebekleri için çok önemli. Diyet bir çok benzerinin aksine karbonhidratlı besinleri yasaklamıyor. Ancak azaltıyor. Karbonhidrat eksikliğinin gelişen çocukta zeka geriliğine yol açtığı düşünüldüğünde hamilelikte şeker diyeti sağlam temellere oturuyor.

Hamilelikte Şeker Diyeti

Hamilelikte Şeker Diyeti

Diyet sürecinde harcanacak karbonhidrat diyetisyen tarafından hesaplanıyor. Hamile kadına karbonhidrat ve dolayısıyla şeker eksikliğini gün içinde nasıl giderebileceği anlatılıyor. Hamilelikte şeker diyeti makarna, bulgur, tam buğday ekmekleri gibi yiyecekleri azaltmıyor. Ancak dikkatli yenmesini öneriyor. Ara öğünlerin hayati önem kazandığı diyette şekerin belirli bir seviyenin altına kesinlikle düşmemesi gerekmekte. Kan şekerinin normalin altına düştüğü fark edilirse hamilenin meyve posaları ile yemek vaktini beklemesi öneriliyor. Hamilelerin ayrıca günde en az 3 litre su içmesi de önemli. Hamilelikte şeker diyeti ayda bir kez olmak üzere tatlılara da izin veriyor ancak bunun kontrollü yapılması gerekmekte.

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>