2′li Tarama Testi Nedir ve Ne Zaman Yapılır?

İkili tarama testi Amerika’da kullanılmaya başlanan ve tüm dünyaya yayılan Down sendromu tarama testidir. Eski tip üçlü teste göre çok daha basit ve etkilidir. Üçlü tarama testi göre en büyük avantajı daha erken yapılabilmesi ve bunun karşılığında hastalığa müdahalenin daha erken yapılabilir hale gelmesidir. Down sendromlu çocuk 2′li testte üçlü teste göre çok daha erken teşhis edilir. İlk test gebeliğin 11 ile 14. Haftası arasında ultrason cihazı ile gerçekleştirilir. Bebekte ve annede ölçümler yapılır. Yapılan ölçümlere göre bebekte risk analizi değerlendirilir ve bir karar verilir.

2'li Tarama Testi

2'li Tarama Testi

İkili testte kesin bir sonuç vermek mümkün değildir. Ancak testin doğru çıkması yüksek olasılıklıdır. Bu testten çıkan sonuç bebeğin Down sendromlu olduğunu göstermez. Sadece ileri tetkik yöntemlerini uygulanması gerektiğini ortaya koyar. Test sonucunda risk çok düşükse ileri tetkiğe gerek yoktur. İkili test üçlü teste göre daha başarılı bulunmuş ve sonuçların daha gerçekçi olduğu değerlendirilmiştir. İkili test bebekte down sendromu riskini ölçmek dışında Trizomi 18 denen hastalıkla ilgili de bilgi verir.

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>