3′lü Tarama Testi Nedir ve Ne Zaman Yapılır?

Üçlü tarama testi  bebekte down sendromu, nöral tüp defekti ve trizomi 18 adları verilen genetik hastalıklarla ilgili bilgi verir. Testin hastalığı kesin olarak belirlemesi mümkün değildir. Ancak ileri tetkik yapılıp yapılmaması gerektiği konusunda doktora bilgi verir. Test sırasında anne karnından üç farklı kan alınır. Bunlar beta-hCG, Alfa-feto protein ve Estrioldür.

3'lü Tarama Testi

3'lü Tarama Testi

Beta-hCG temel hamilelik hormonudur ve hamileliğin belirli bir sürecinden sonra düşer.  Alfa feto protein ise bebeğin karaciğerinden salgılanır ve bebeğin durumu hakkında bilgi verir. Estriol ise bebekten gelen bir östrojen hormonudur. Bu maddeler bazen olmaları gerekenin çok üstünde veya altında değerler verirler. Down sendromlu çocuklarda  alfa fetoprotein çok düşük çıkar, nöral tüp defektinde ise yüksek çıkar. Testin değerlendirmesi bilgisayar programında yapılır. Eğer test sonuçları doktoru şüphelendirmişse ileri tetkik yapılır. Bu tetkikte bebeğin down sendromlu olup olmadığı kesin olarak ortaya çıkar. 35 yaş üzeri kadınlarda 3′lü tarama testinin doğru sonuç verip vermediği ile ilgili tartışma ise uzun süredir sürmektedir.

 

1 Yorum

  1. Asiye diyor:

    Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bi test, ihmal edilmesi durumunda çok kötü sonuçlarla karşılaşılabiliyor

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>