Yumurtalama Aşısı ve Hamilelik Öncesi Süreç

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin bir sonuç alamaması durumunda, yumurtalama aşısı yöntemi devreye girer. Yumurtalama aşısı ve hamilelik, aslında tüp bebek yöntemi olarak da bilinir.

Hormon ve sperm tetkiklerinin durumuna göre, başarı sağlanabilir ya da sağlanamayabilir. Başarı sağlanması durumunda, hamilelik belirtileri doğurganlığın en yüksek olduğu ve yumurtlama zamanı gerçekleşir.

yumurtalama aşısı

yumurtalama aşısı

Baba adayından sperm örnekleri alınarak, laboratuar ortamında incelenir. İnceleme sonucunda, bazı kimyasal işlemler ile anne rahmine sağlıklı bir şekilde yerleştirilir. Bu işlem son derece kolaydır ve anne adayı hiçbir şey hissetmez.

Aşılama Sonrası Durum

Aşılama sonrası, anne adayının kendisine dikkat etmesi ve kendisini koruması gerekir. Aşılama yapıldıktan iki gün sonrasına kadar, çiftler ilişkiye girmemeli, aşılama tedavisi sonrası anne adayı, en az yarım saat dinlenmelidir.

yumurtalama aşısı

yumurtalama aşısı

Bu süreçte anne adayı, ağır işlerden kaçınmalıdır ve kendisini yormamalıdır. Aşılamanın olduğu gün, anne adayı banyo yapmamalıdır.

Herhangi aksi bir durumda derhal doktora gidilmelidir. Her şey normal seyrinde devam etse bile, işlemden iki hafta sonra rutin kontrole gidilmelidir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*