Yumurtlama Dönemi Kaç Gün Sürer?

Yumurtlama dönemi her kadının farklı adet günü sayıları olduğu için herkeste aynı olmayabilir. Tıbbi bir genellemem getirilecek olursa adet öncesindeki 14 gün yumurtlama şansının yüksek olduğu zamanlardır. Özellikle 12, 14, 16 ve 18. günlerde döllenme olasılığı oldukça yüksek. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler yumurtlama dönemlerini hesaplayarak bu günlerde ilişkiye girebilir. Gebe kalma şansını yükselten bu hesaplamaları doktorunuz ile birlikte yapabilirsiniz. Yumurtlama dönemleri bazen tarihlere bağımlı kalmadan da anlayabilirsiniz. Bu günleri tespit etmek için kullanılan birçok yöntem var.

Yumurtlama Dönemi Kaç Gün Sürer?

Yumurtlama dönemini bulmak için kullanılan yöntemler:
Vücut ısısı takibi
Rahim ağzı yumuşama testi
Rahim ağzı salgısı uzama testi
Ultrason ile yumurtlamanın takibi
(LH) Luteinize Edici Hormon yükselmesini tespit eden testler (ovulasyon,tükrük, idrar testleri)

Vücudunu takip eden bir kadın bütün bazı belirtileri kendisinde fark edebilir. Örneğin vücut ısınsı, cinsel istek, vajina salgılarında her zamankinden farklı olan değişimler yumurtlama dönemlerinin basit belirtileridir. Bu belirtiler bir genellememedir ve her kadında aynı her zaman görülmez.

Bazı kadınlar yumurtlama dönemlerini hesaplayarak ve bu dönemlerde ilişkiye girmeyerek gebelikten korunmaya çalışırlar. Yumurtlama dönemlerinden gerçekten emin olunduğunda bu yöntem işe yarayabilir ancak gün hesaplama yöntemi yine de etkili bir doğum kontrol yöntemi değildir. Yumurtlama zamanlarını bilerek güvenli bir doğum kontrolü yapamazsınız fakat bu zamanları mutlaka gebe kalmayı isteyen kadınların gebe kalma şansını yükseltmek için bilmesi gerekir.

 

1 Yorum

  1. Adet tarihlerim çok düzensiz yumurtlama tarihimi hesapliyamiyorum 19 Ocak 22subat 29 Mart 9 Nisan’da ve 11 Nisan’da denedik olabilirmi hamilelik hala şansım varmi gebelik Icin bu ayda

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*